21ST ANNUAL SOUTH FLORIDA TATTOO EXPO

AUGUST 12, 13, 14, 2016

 

 

 

 

 

2016 SOUTH FLORIDA TATTOO EXPO

CONTEST WINNERS

 BEST BLACK & GRAY

1st Place – Darren Dikijian (Gabe Tucker)

2nd Place – Janet Plaza (Alex Inkaholiks)

3rd Place – Stephanie Jackson (Dayron)

 BEST COLOR

1st Place – Kyle Mamane (Barba)

2nd Place – Emerson Banks (Pat Patterson)

3rd Place – Carlos (Victor)

 BEST SLEEVE

1st Place – Emerson Banks (Pat Patterson)

2nd Place – Mark Farah (Gabriel)

3rd Place – Alan Coe (80 Grit Southern Samurai)

 BEST PORTRAIT

1st Place – Robert Green (Bolo)

2nd Place – Janet Plaza (Alex – Inkaholiks)

3rd Place – John Cain (Alejandro Muzakre)

 BEST TRIBAL

1st Place – Jorge Ramirez (Juliano Torres)

2nd Place –Rudy Ruiz (Rob Soli/South Seas Tattoo

3rd Place – Jekyll (Wingnut)

 MOST UNUSUAL

1st Place– Bubs West – (80 Grit Southern Samurai)

2nd Place – Brian Capp (Dain Brennalt/Beyond Reality)

3rd Place – Danielle Nicholson (JR Linton)

MOST REALISTIC

1st Place – Robert Green (Bolo)

2nd Place – Stephanie Jackson (Dayron)

3rd Place – Susan Leonard (Jeff Covell Twisted Image)

 MOST PATRIOTIC

1st Place – Cole Singley (80 Grit Southern Samurai)

2nd Place – John Barrett (Chris Blinston)

3rd Place – Arthur Chouinard (David Kennedy)

 BEST AMERICAN INDIAN

1st Place – Victor Arguelles (Fame Tattoo)

2nd Place–Kalea Russo (Parker Beaudoin/Wingnut)

3rd Place– Kalea Russo (Parker Beaudoin/Wingnut)

 BEST FANTASY

1st Place – Kyle Mamane (Barba)

2nd Place – John Lustig (Omar/Fame Tattoos)

3rd Place – Stephanie Jackson (Dayron)

 BEST 50’s/60’s

1st Place – Mike Prudente (Darian Lisker)

 BEST CARTOON

1st Place – Carlos (Victor)

2nd Place – Ron Gehrig (Dain Brennalt)

3rd Place – Andrea Balero (Amy Kyryliw/Timeless Craft Tattoo)

 BEST ALIENS

1ST Place – Samantha Callenius (Cool Cat/Dan King)

BEST HORROR

1st Place – Kyle Mamane (Barba)

2nd Place – Stephanie Jackson (Dayron)

3rd Place – Oscar Olea (Manuel Monsalve a/k/a Payase)

 BEST TRADITIONAL

1st Place – Karisa Famularo (Apollo Busato)

2nd Place – Anthony Sinacola (Bobby/Badfellow)

3rd Place – Kevin (Amy Kyryliw/Timeless Craft Tattoo)

 

 BEST BACK PIECE

1st Place – Nicole Volpi (JR Linton)

2nd Place – Sarah Howard (Julian Spaan)

3rd Place – Danielle Nicholson (JR Linton)

 BEST SMALL

1st Place – Emily Abstrom (Emily Holtzheuser)

2nd Place – Daren Dikijian (Gabe Tucker)

3rd Place – Janet Plaza (Alex/Inkaholiks)

 BEST LARGE PANEL

1st Place – John Cain (Alejandro Mazakre)

2nd Place – Kevin (Amy Kyryliw/Timeless Craft Tattoo)

3rd Place – John Cain (Alejandro Mazakre)

 BEST ORIENTAL PIECE

3rd Place – Ken Haschker (Steve Corneccelli)

2nd Place – Alan Coe (80 Grit Southern Samurai)

1st Place – Emerson Banks (Pat Patterson)

 BEST COVER UP

1st Place – Matt Mattison (80 Grit Southern Samurai)

2nd Place – Scott Bryant (Aaron Giles)

3rd Place – Mike Prudente (Darian Lisker)

 BEST WORK IN PROGRESS

1st Place – Kayla Little (Daneal Frank)

2nd Place – Kyle Mamane (Barba)

3rd Place – Casey Baldwin (Emily Holtzheuser)

 

 OVERALL MALE

1st Place – Ken Haschker (Steve Corneccelli)

2nd Place – Bill Putnam (Pooch)

 

OVERALL FEMALE

1st Place – Nicole Volpi (JR Linton)

2nd Place – Dori A. Robbins (Luis)

3rd Place – Abby Fainstain (Wingnut)

 TATTOO OF THE DAY (FRIDAY)

1st Place – Danielle Weeder (Amy Kyryliw)

2nd Place - Joel Cuesta (Miguel Rodriguez)

3rd Place – Lauren Ortega (Peter Martinez)

TATTOO OF THE DAY (SATURDAY)

1st Place – Kevin (Amy Kyryliw – Timeless Craft Tattoo)

2nd Place – Dylan Martin (Dylan Martin)

3rd Place – Alex Rivera (Omar Fame Tattoos)

 BEST BOOTH

Fame Tattoos

 ARTIST OF THE CONVENTION

1st Place – Amy Kyryliw (Timeless Craft Tattoo)

 PIN-UP GIRL

1st Place – Michelle de Carion

2nd Place – Narda Rivera

3rd Place – Ginesta Williams

 

 

     

BLACK & GRAY        COLOR              SLEEVE            PORTRAIT

TRIBAL        UNUSUAL          REALISTIC           PATRIOTIC

AMERICAN INDIAN         FANTASY        50’s/60’s           CARTOON

TRADITIONAL           BACK PIECE            SMALL        LARGE        ORIENTAL       

COVER-UP        HORROR         WORK IN PROGRESS

OVERALL MALE           OVERALL FEMALE

TATTOO OF THE DAY (FRIDAY)                TATTOO OF THE DAY (SATURDAY)

REGISTRATION INFORMATION

There is a $15 charge per person, per entry. 

You must pay the entry fee at the time you register for the contests. 

Deadline for registration into the tattoo contests is 12:30pm on Saturday, August 13th.  

Judging for the Tattoo Contests will be held at 1:00pm on Saturday, August 13th by a panel of qualified artists. 

Upon registering for the live contests, you will be given an entry card with your name, number and category. 

You must be present with your entry card when your category and number are called in order to be judged.

Winners will be announced and awards will be given away at 4:00pm on Sunday, August 14th.

 

OTHER CONTESTS

 

*  WET T-SHIRT  *  FROZEN T-SHIRT * MOST EROTIC PIERCING *

 

 

TROPHIES SPONSORED BY

 

DOWNLOAD THE     APP FOR YOUR IPHONE!

Website created and maintained by Debbie Amchir, 2005